Робсон Консеисао му донесе злато на Бразил во бокс во лесна категорија

Бразилскиот боксер Робсон Консеисао е трет олимписки победник во рингот на боксерските натпревари на Олимписките игри. Огромни овации од домашната публика заработи Консеисао со победата над 21-годишниот Софиан Умиња од Франција со 3-0 на поени во категоријата до 81 килограм.

Бронзените медали ги освоија поразените во полуфиналните борби, а тоа се Буатси од Велика Британија и Бодерлик од Франција.