Пулев не се откажува од борбата со Џошуа: Предај ја титулата, или влегувај во ринг

Бугарскиот боксер Кубрат Пулев изјави дека нема намера да се повлече од мечот за титулата во тешка конкуренција со Ентони Џошуа без разлика на се и дека е подготвен да оди на мегдан со ривалот.

Мечот беше одложен поради пандемијата со коронавирусот, а новиот датум е закажан за 20 јуни на стадионот на Тотенхем во Лондон. Имаше шпекулации дека Пулев ќе биде платен за да се повлече од борбата, а Џошуа да оди на мегдан со Фјури, арно ама...

„Гледам дека се плашат од мене и се обидуваат да се соочат со некој друг пред мене. Така не би требало да се однесува светски шампион. Постојат две опции - да ја предадеш титулата, или да влезеш во рингот“, изјави Пулев.

Рекордот на Пулев е 28 победи на 29 натпревари, додека Џошуа има 23 победи на 24 борби.