ВИДЕО: Поветкин дочекан како национален херој во Русија

Рускиот боксер Александар Поветкин како голем херој се врати во Русија по големата победа над Дилиeн Вајт минатиот викенд во Англија. Поветкин го нокаутира Вајт со аперкат во петтата рунда и привремено е шампион во тешка категорија во ВБЦ верзијата.

Само Ентони Џошуа успеа да го победи Поветкин во последните шест години и неговата форма денес изгледа најимпресивно. Русите веќе во Поветкин гледаат како на херој и го пречекаа на величенствен начин. 

 
 
 
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 

@russianboxingfederation

A post shared by Александр Поветкин (@povetkinalexandr) on

Желба на 40-годишниот Поветкин е да ги врксти ракавиците со Британецот Тајсон Фјури.