Поништена доживотната суспензија на Поветкин, Русинот наскоро се враќа во рингот

Светската боксерка федерација ја укина доживотната суспензија за рускиот боксер Александар Поветкин. Апсолутниот шампион во ВБЦ верзијата беше казнет, откако во урината по мечот со Вернар Стиверн од Канада беше пронајдена недозволената супстанца, остарин.

Вториот допинг тест се покажа како негативен, па казната целосно е укината, но останува боксерот да плати 250.000 евра.

Поветкин е само една пораз во 33 борби, а 23 победи остварил со нокаут. Рускиот „витез“ наскоро треба да се врати во рингот.