Ковид-19 прво ги „зеде“ брат му и мајка му: Во Бергамо почина екс боксерски шампион

Еден од најголемите боксери во историјата на Италија, Анџело Ротоли, ја загуби најважната битка во својот живот и синоќа почина на 61-годишна возраст, пишуваат италијанските медиуми. 

Легендарниот боксер не успеа да го совлада коронавирусот и почина во болница во Бегмано, по само две седмици откако поради истиот вирус животот го загуби неговата мајка и брат. 

Во својата богата кариера, Ротоли забележа 30 победи, три порази и две нерешени борби, од 35 борби, а најголемиот успех го имаше во 1987 година, кога стана европски шампион и го грабна ВБЦ појасот.