Казахстанецот Јулеусунов нов олимписки победник во велтер категорија

Даниар Јулеусунов е нов олимписки победник во бокс во велтер категорија до 69 килограми откако во финалето го победи Узбекистанецот Гијасов со 3-0 и обезбеди уште едно злато во бокс за Казахстан.

Бронзените медали ги освоија Потконен од Финска и Мајлс од САД.

Започнаа и женските финални борби во рингот и вечерва ќе се делат и првите комплети на медали.