Дејвид Хеј е новата закана за Владимир Кличко

Дејвид Хеј-бокс

Поранешниот светски шампион во тешка категорија Дејвид Хеј, денес се очекува да објави враќање во рингот, по три години пауза.

Хеј, кој во последниот меч го победи својот сонародник, Дерек Чисор во 2012 година, денес ќе одржи прес-конференција во „О2 Арена“ во Лондон. 35-годишниот Британец од неодамна тренира со Шејном Мекгуигано, кој е син на поранешниот светски шампион Бери, и навести дека сака да ја врати титулата која ја загуби од Владимир Кличко во 2011 година.

Легендарниот Џорџ Форман, неодамна изјави дека само Хеј може да го победи Кличко.

"Џорџ, ти сигурно знаеш најдобро, ќе се потрудам да ја вратам титулата во моја сопственост", изјави Хеј.

Хеј во кариерата има издвојувано 26 победи од 28 борби.