ФОТО: Дали Џошуа е новиот Али? Фотографија која ќе нè наврати во минатото

Синоќа на преполниот „Вембли“ британскиот боксер, Ентони Џошуа, со технички нокаут го победи далеку поискусниот Владимир Кличко во борбата за светската титула во ИБФ верзијата. 

Џошуа и Клично ни приредија спектакуларна и незаборавна борба, а по мечот еден детаљ     привлече големо внимание кај британските медиуми. Тоа е моментот кога Кличко лежеше послан на подот, а ставот на Џошуа е скоро идентичен како оној на легендарниот Мохамед Али во своите најдобри боксерски денови. 

Дали Џошуа може да биде наследникот на Али, ќе покаже времето, но судејќи по неговите настапи и борби, дефинитивно е на вистинскиот пат.