Блесна бронзата на градите на Ардијан Аземи на ЕП во Будва

Нашиот репрезентативец Ардијан Аземи денес го доби бронзениот медал на Европското првенство за младинци во Будва, на церемонијата на доделување на медалите гостин на ЕУБЦ и на шампионатот беше претседателот на Боксерската федерација, Примислав Димовски кој додели дел од признанијата на медалистите во категоријата 91 килограм.

За Македонија ова е прв медал во младинска конкуренција по 1995 година, последен пат до медал на континенталниот шампионат стигна Примислав Димовски кој  исто така освои бронза на ЕП во Турција.

Аземи е голем талент и ако вака продолжи одличјата ќе се редат и во сениорска конкуренција.