Аземи освои златo, a Ајхан Озмен се врати од Врбас со сребро 

Ардијан Аземи освои златен медал во категоријата над 80 килограми на Националниот Куп во на Србија во бокс во кадетска конкуренција, кој се одржа во Врбас. Аземи во финалето го победи боксерот од Индија, Вишал Гупта. 

Ајхан Озмен во финалето во категоријата до 66 килограми загуби од Султан Бабаханов од Казахстан, инаку актуелен првак на Азија. Претходно, Илхан Озмен освои бронзен медал на меѓународниот турнир во Врбас од А категорија.

Македонија на овој турнир беше претставена и кај судиите, Стефан Цубалевски беше наш делител на правдата на овој престижен турнир во Србија.