Австралиски боксер почина по тренинг-меч со својот спаринг партнер

Светот на боксот е потресен од уште една трагедија. Австралиец Двајт Ричи вчера почина по повреда на мозокот во мечот со својот спаринг партнер Мајкл Зераф. На спарингот во Мелбурн, Ричи добил удар во стомакот, отишол во аголот и веднаш му подлегнал на повредите.

Ричи доби 23 од вкупно 25 борби во кариерата, но неговите први четири последователни победи беа поништени затоа што бил малолетен. Тој беше австралиски и азиски шампион во суперлигашка категорија според верзијата на ИБФ, но по неговата последна борба пред три месеци ја загуби таа титула против Тим Чу, кој му зададе втор пораз во кариерата.

Бројот на смртни случаи во боксот е во опаѓање, но загрижувачки е што Ричи е веќе петтиот боксер што го загуби животот во последните неколку месеци.