• Розберг тврди: Хамилтон освои титула со моето најсилно оружје

  Германскиот возач на Мерцедес, Нико Розберг, никако да ја заборави сезоната и случувањата во неа. Се уште, како да е опседнат од својот клупски колега, Луис Хамилтон, со кого немаат најдобар однос. Тој тврди дека Британецот го искористил неговото најсилно оружје за да дојде до титулата.

 • Алонсо и Маркез ги сменија спортовите!

  Асот на Мекларен во Формула 1, Фернандо Алонсо, успеа да тестира мотор на Хонда од Мото ГП, заедно со Марк Маркез за време на денот на благодарноста во јапонската компанија.

 • Мерцедес тужи вработен заради злоупотреба на доверливи информации

  Екипата на Мерцедес покрена правна постапка против Бенџамин Хојл, поранешен член на инжињерскиот тим на германската екипа.

 • Раиконен и Фетел со најбрзи пит-стоп застанувања во 2015 година

  Екипата на Ферари ги имаше најбрзите застанувања во пит-стоп во изминатата сезона.

 • Презентирани календарите за Балканскиот мото шампионат

  Балканската Мото Унија, на настанот кој го организираше во Софија, ги претстави календарите за 2016 година, за мото дисциплините во ново организираниот Балкански шампионат, досега познат како Источно-Европски шампионат. 

 • Фетел: Мерцедес не е непобедлив

  Германскиот пилот во екипата на Ферари, Себастијан Фетел, вели дека неговата екипа може да го достигне нивото на Мерцедес, па дури и да има и подобар болид. Германецот беше одличен во својата прва сезона во италијанската екипа, со 3 победи и дури 13 подиуми. На крај, тој ја загуби борбата за второто место против Нико Розберг, но вели дека е убеден во перформансите на Ферари наредната сезона. Фетел беше презадоволен од подобрувањето што го направи Скудерија оваа зима. 

 • МФМ им оддаде признанија за најдобрите мотоциклисти за 2015 година

  Денес, во хотелот Александар Палас во Скопје, Мотоциклистичката Федерација на Македонија ги прогласи најдобрите мотоциклисти за 2015 година. На свечениот настан претседателот на МФМ, Зоран Наумовски им се заблагодари на присутните за поддршката и им ги честиташе признанијата на спортистите.

 • Газдата на Форс Индија спремен за пензија!?

  Индискиот бизнисмен и милијардер, Виџај Малиа вели дека е спремен за својата пензија, која би требало да се случи многу брзо. Тој вели дека размислувал да се повлечe од својот бизнис во Формула 1 шампионатот. Нeговиот тим би можел да заврши во рацете на Астон Мартин или Џони Вокер, за кои вели дека се најсериозни кандидати за купување на Форс Индија.

 • Розберг прв низ целта во Абу Даби, на пиедесталот и Хамилтон и Раиконен

  Возачот на Мерцедес, Нико Розберг, победи на трката за Големата награда на Абу Даби, со која заврши сезоната во Формула 1. Германецот на патеката „Јас Марина“, стигна до шестата победа во сезоната, вкупно 14. во кариерата. Тој ја водеше трката од почетокот до крајот, а место на победничкиот пиедестал изборија и светскиот првак Луис Хамилтон и возачот на Ферари Кими Раиконен. Хамилтон сезоната ја заврши со 381 бод, 59 повеќе од Розберг, а тре во генералниот пласман е Фетел со 278 бодови.

 • Батон: Да ја заборавиме првата година на Хонда, наредната ќе бидеме многу подобри

  Мекларен имаше големи проблеми на почетокот на новата ера со Хонда оваа година, а на повеќето трки, Батон и неговиот тимски колега Фернандо Алонсо останаа без освојување на бодови.

 • Рено во потрага по нов дизајнер за агрегатот во 2016 година

  Францускиот производител на мотори, Рено е во потрага по квалитетен стручњак, кој ќе помогне во развојот на моторите за наредната сезона. На изненадување на сите тоа би можело да биде Марио Илиен, кој би ја добил позицијата главен дизајнер на погонскиот агрегат за 2016 година, а веќе беше одбиен од Французите во текот на сезоната кога му понуди свои ресурси за развој на агрегатот.

 • Крај на 30-годишна соработка: Таг Хауер не е повеќе заштитен знак на болидите на Мекларен

  Вест на денот во Формула 1 светот  сигурно e прекинот на соработката помеѓу Мекларен и швајцарскиот бренд за часовници, Таг Хауер.

 • Нико Розберг доби орден за спортски успех од Принцот Алберт

  Возачот на Мерцедес, Нико Розберг беше одликуван со орден за спортски успех од страна на принцот Алберт, на церемонија во палатата на принцот. Многумина се прашуваа зошто токму Розберг го доби овој медал, кој се доделува по повод Националниот ден на Монако, на 19 ноември, особено поради тоа што Луис Хамилтон е новиот Ф1 шампион.

 • Вурц ја одби понудата на Манор

  Александар Вурц, поранешниот Ф1 возач, не ја прифати понудата да стане главен оперативец на Манор. Тој му се заблагодари на Фицпатрик кој е сопственик на британскиот тим Манор, за укажаната доверба и покана, со известување дека има други планови.

 • Ван Дер Гарде ќе биде тест возач на Пирели

  Поранешниот Ф1 пилот и тест возач на Заубер, Гидо Ван Дер Гарде потпиша договор со Пирели за да биде нивни тест возач. Тој веќе ги тестираше гумите на Пирели, но тоа го стори со ГП2 болидот, а сега и официјално ја доби улогата на тест возач за италијанскиот произведувач на гуми.

 • Хакинен не гледа подобрен Раиконен во 2016 година

  Двократниот шампион од 1998 и 1999 година, Мика Хакинен не верува во способноста на неговиот сонародник, Кими Раиконен, да се врати посилен наредната година. Иако, оваа година Кими беше подобар во однос на 2014 г., сепак бодовната разлика помеѓу него и тимскиот колега е причината за сомнежот кај легендарниот шампион.

 • Ферари со понуда за партнерство до Ред Бул

  Шефот на Ред Бул Адриан Неви, во изјава за новинарите, кажа дека неговиот тим веќе ги договорил сите услови со новиот производител на агрегати за тимот од Милтон Кејнс, меѓутоа сеуште не откри за кој производител се работи.

 • Фелипе Маса без бодови од Бразил, Вилијамс со жалба до ФИА

  Бразилскиот возач Фелипе Маса и официјално е дисквалификуван од трката за ГН на Бразил поради тоа што судиите забележале дека неговите гуми биле потопли од дозволеното пред почетокот на трката. ФИА уште претходно постави граница од 110 степени за гумите, кои тимовите ги затоплуваат со специјални грејни тела пред самиот почеток на трката. Сепак пред самиот старт на трката официјалните лица забележале дека температурата на гумите кај Бразилецот е 127 степени, поради што автоматски беше дискфалификуван по завршувањето на трката иако го освои 8. место.

 • Поранешната девојка на Лоренцо навивала за Валентино Роси

  Сексипилниот италијански топ модел Елена Морали, судејќи по изјавите за новиот шампион шпанскиот мотоциклист Хорхе Лоренцо и нема некои добри спомени од нивната врска. Елена на социјалните мрежи со изјавите даваше целосна подршка за Валентино Роси пред завршната трка од Мото ГП шампионатот. 25-годишната Морали по завршувањето на последната трка признала дека му е жал поради тоа што титулата ја освоил Лоренцо, а не нејзиниот сонародник, Валентино Роси.

 • Рон Денис: Мекларен ги плаќа грешките од 2013 година

  Првиот човек на Мекларен Формула 1 тимот, Рон Денис, призна дека тимот сеуште ги плаќа грешките кои оваа година ги направи менаџментот на компанијата.

Pages