Primary tabs

 • Нова кавга на Роси со Шпанците: Лоренцо беше некоректен и доби среден прст од „Докторот“

  Новата сезона во шампионатот во мотоциклизам во кралската класа МОТО ГП започна исто како што заврши минатогодишната. Повторно полемики во последните мигови од квалификациите, кога се чинеше дека се ќе мине мирно.

 • Лоренцо ќе стартува прв и стана рекордер со 62 пол позиции

  Возачот на Јамаха, Хорхе Лоренцо ја освои пол позицијата на првата трка оваа сезона во МОТО ГП шампионатот во Катар. По денешната победа на квалификациите Шпанецот стигна до рекордната 62 пол позиција и сега има една повеќе од Валентино Роси.

 • Валентино Роси потпиша договор до 2018 година со Јамаха

  Италијанскиот мотоциклист Валентино Роси го продолжи договорот со својот тим Јамаха до крајот на 2018 година. Девектратниот светски првак и живата легенда на мото-спортот нема намера да се пензионира, напротив и натаму ќе се бори за јубилејната десетта светска титула и за рекордот на Џакомо Агостини по бројот на победи во кариерата. 

 • Хамилтон обезбеди пол-позиција на „Алберт парк“

  На патеката „Алберт Парк“ во Мелбурн започна новата сезона во формула 1 со трката за Големата награда на Австралија. Според новите правила во квалификациите Луис Хамилтон ја освои пол-полизицијата и од најдоброто место ќе тргне утре наутро. Зад него останаа Себастијан Фетел и Кими Раиконен. 

 • Хамилтон најбрз по првите два тренинга во Мелбурн

  Веќе е означен почетокот на новата сезона во Ф1 и ако се суди според првите два тренинзи болидите на Мерцедес повторно имаат стартна предност пред конкуренцијта. На првиот тренинг на патеката во Мелбурн, најбрз беше Луис Хамилтон, а зад него се пласираа двата возачи на Ред Бул, Квајт и Рикардо. Болидите на првиот тренинг возеа по обилни врнежи на дожд, па стартот го имаа на гуми за влажни услови.

 • Алонсо: Ќе ми биде криво што заминав од Ферари, ако ја освојат шампионската титула

  Фернандо Алонсо изјави дека на крајот на сезоната ќе му биде криво поради тоа што го напушти тимот на Ферари, ако ја освојат шампионската титула. По првите најави пред почетокот на сезоната тимот на Ферари успеа да се доближи на минимално заостанување во однос на шампионскиот болид на Мерцедес, што не е случај и со сегашниот тим на Алонсо, Мекларен Хонда.

 • Хамилтон: Од Ферари нешто кријат, ќе бидат поблиску отколку што кажуваат

  Светскиот шампион во Формула 1, Луис Хамилтон, не сака да зборува за никаква доминација и супериорност на Мерцедес. Тој е фокусиран на новата сезона, но вели дека неговите конкуренти, во овој случај Ферари, кријат нешто пред самиот старт на сезоната и дека не го претставуваат вистинскиот напредок.

 • Лоренцo: Не можам да ја дочекам првата трка, а победа во неа би било идеален старт

  Бранителот на титулата во категоријата Мото ГП, Хорхе Лоренцо, пред неделното деби од овој шампионат, кога ќе се вози за големата награда на Катар, изјави дека со големо нетрпение го чека стартот на сезоната, додавајќи дека и оваа сезона ќе атакува на првата позиција:

 • Рено на сплав ги претстави боите за новата сезона во Ф1

  Како и што беше најавено францускиот тим во Ф1, Рено ги претстави и официјално новите бои на болидот пред почетокот на новата сезона. Од тимот на Рено се одлучија повторно да се вратат на своите стари бои, жолта и црна. Новата верзија на болидот за првпат е објавена во Сиднеј, каде се правеше и рекламниот материјал.

 • Прва средба на Роси и Маркез пред трката во Катар

  Со големо очекување се следеше првата средба на Валентино Роси и Марк Маркез, пред официјалниот старт на новата сезона со трката во Катар.

 • Аргентинците направија корекции на рели патеката за да не ја загубат

  Организаторите на претстојното рели на Аргентина направија промени на маршутата за саботниот ден од трката. По инспекцијата на ФИА корегирани се пропустите кои беа пронајдени.

 • Лауда: Разликата помеѓу Мерцедес и Ферари е две десетинки

  Ники Лауда смета дека тимот на Ферари е многу блиску до супериорниот болид на Мерцедес. Иако тимот на Мерцедес е доминантен во последните неколку години, аналитичарите по зимските тестирања сметаат дека тимот од Маранело, значајно ја намали разликата со германскиот тим. Со ова се сложува и поранешниот ас на Ферари, а сега еден од водечките луѓе на Мерцедес, Ники Лауда.

 • Хамилтон: Дополнителната забрана за радио комуникација ќе значи повеќе проблеми

  Актуелниот шампион во Ф1, Луис Хамилтон изјави дека дополнителната забрана за радио комуникација ќе значи дополнителна потешкотија во битката за титулата. Имено ФИА стави дополнителна забрана за радио комуникацијата помеѓу возачот и неговиот тим, сето тоа за да возачот добива што помалку информации за состојбата на неговиот болид.

 • Монтоја верува во Шпанецот: Заради талентот, Алонсо повторно ќе биде шампион

  Поранешниот пилот на Мекларен Мерцедес во Формула 1, Хуан Пабло Монтоја, го испофали шпанскиот возач на Хонда, Фернандо Алонсо, велејќи дека заради големиот талент, шампионската титула повторно ќе се најде во неговите раце.

 • Ќе се одржи ли оваа сезона Големата награда на Бразил во Ф1?

  Неколку дена по објавувањето дека големата награда на САД во Ф1 сигурно ќе се одржи, сега под знак на прашалник е одржувањето на големата награда на Бразил. Имено првиот човек на Ф1, Берни Еклестон изјави дека организаторите на трката на патеката „Интерлагос“ работаат на решавање на новонастанатиот проблем, кој е поради финансиски причини.

 • Мерцедес Авто-мото

  Мерцедес го претстави болидот за новата сезона

  Екипата на Мерцедес денес го презентираше болидот за престојната сезона во Формула 1 шампионатот. Хамилтон и Розберг изјавија дека се задоволни од претсезонските подготовки и ветија дека ќе атакуваат кон шампионската титула. Погледнете како изгледа новиот болд на германскиот формула 1 тим:

 • Иџе го тестираше новиот автомобил на „Гробник“ во Хрватска!

  Најдобриот македонски авто-мото возач Игор Стефановски - Иџе неодамна го имаше првиот предсезонски ETCC тест на тркачката патека Гробник во Хрватска. Првите впечатоци на македонскиот возач се импресивни и тој едвај чека да започнат официјалните натпревари.

 • Роси: Ќе бидам хипокрит ако му подадам рака на Маркез

  Со нетрпение се очекува новата сезона во Мото ГП шампионатот, а уште повеќе се чека на првиот дуел на минатогодишните актери во најтензичниот момент од минатата година, Роси и Маркез. Италијанецот е толку лут на својот колега, што вели дека не би го поздравил шпанскиот возач, доколку му пушти рака.

 • ОФИЦИЈАЛНО: Трката за големата награда на САД останува во календарот на Ф1

  Организаторите на големата трка на САД во Ф1 и официјално потврдија дека истата ќе се одржи оваа сезона. Трката која ќе се вози на патеката во Тексас, во календарот беше обележана како трка која дополнително треба да се потврди, поради финансиските проблеми кои ги имаа организаторите. 

 • Тафин: Мерцедес ги крие своите адути

  Техничкиот директор на тимот на Рено, Реми Тафин смета дека тимот на Мерцедес не ги има покажано сите адути за претстојната сезона во Ф1. Тој нагласува дека во текот на зимските тестирања, болидот на Ферари поставувал најбрзи времиња, меѓутоа Мерцедес само во еден круг ја користел меката компонента. Поради тоа Тафин има големи сомнежи околу правата сила на германскиот тим.

Pages