ВИДЕО: Вињалес ќе стартува од првиот ред на ГН на Катар

Утре на патеката „Лусаил“ во Доха со трката за ГН на Катар почнува новата сезона во кралската класа во МотоГП. Во квалификациите најбрз беше натпреварувачот на Јамаха, Маверик Вињалес.

Шпанецот низ целта мина со време од 1:53.546. На втората позиција заврши Андреа Довициозо од Дукати, а Марк Маркез и Џек Милер ќе стартуваат од вториот ред.

Трката за ГН на Катар се вози утре од 18:00 часот.

Квалификации за ГН на Катар: