Верстапен: Се наежив кога почна националната химна, среќен сум на победата

Возачот на Ред Бул, Макс Верстапен, стигна до нова победа во тешки услови на драматичното холандско Гран при. На „домашен терен“ Верстапен имаше огромна поддршка од домашната публика, а по победата изрази големо задоволство што израдува голем број од своите фанови.

Верстапен ја оствари рекордната деветта победа во низа во Холандија и го израмни рекордот на Себастијан Фетел. Вкупно има единаесет победи во тековниот шампионат.

„Денес беше одлично, но времето не ни помогна. Сепак, донесовме правилни одлуки и сме неверојатно горди на тоа.

Се наежив кога почна интонирањето на националната химна. Притисокот е голем на оваа патека и многу сум среќен кога ќе извојувам победата во Холандија“, изјави актуелниот шампион во Формула 1.

Следната трка на програмата е на трети септември во Монца.