Трагедија во Италија: Почина мотоциклистот по тешкиот пад на вчерашните квалификации!

Daparske

Швајцарскиот возач Џејсон Дупаскиер почина од последиците од повредите со кои се здоби по вчерашниот тежок пад на вчерашните квалификации на патеката Муџело.

По несреќата, дури 40 минути докторите му даваа помош на самата патека. Потоа со хеликоптер 19-годишникот беше однесен во болницата во Фиренца, каде им подлегна на повредите по оперативниот зафат.

Во судирот учествуваат и Џереми Алкоба и Ајуми Сасаки, но за нивна среќа тие поминаа без тешки последици.

  • Инцидентот на вчерашните квалификации:

Дапаскиер оваа сезона освои 27 бода, а најдобар пласман оствари во Шпанија, каде го освои седмото место.