Пресврт во Ферари: Ботас пристигнува на местото на Фетел!?

Фетел

Крајот на тековната сезона би можел да донесе големи промени во редовите на Ферари.

Италијанската екипа нема посакувани резултати, ја губи битката со главниот ривал Мерцедес, а сега би можела да остане и без Себастијан Фетел. Наводно, Германецот размислува да замине во пензија, што ќе остави празно место во екипата.

Шпекулациите за негова замена веднаш започнаа. Некои од нив велат дека Валтери Ботас ќе биде наследникот на четирикратниот светски шампион.

Иднината е обезбедена со ангажманот на талентираниот Чарлс Леклерк кој оваа сезона покажа дека ќе има светли моменти во Ф1 шампионатот.

Фетел по шест трки е на третото место во генералниот пласман со 55 бода заостанување зад лидерот Луис Хамилтон.