Потврден Мото ГП календарот: Новата сезона започнува на 10 март

Мото ГП

Денес официјално беше потврден календарот за новата сезона во Мото ГП шампионатот.

Нема никаква промена од она што беше најавено во септември минатата година, па така возбудувањата ќе започнат на 10 март на патеката во Доха. Ќе се возат вкупно 19 трки, а сзоната ќе биде заокружена со трката во Валенсија на 17 ноември.

Round 1: 10 March Qatar* Doha/Losail
Round 2: 31 March Argentina Termas de Rio Hondo
Round 3: 14 April Americas COTA
Round 4: 5 May Spain Jerez de la Frontera
Round 5: 19 May France Le Mans
Round 6: 2 June Italy Mugello
Round 7: 16 June Catalunya Catalunya
Round 8: 30 June Netherlands TT Assen
Round 9: 7 July Germany Sachsenring
Round 10: 4 August Czech Republic Brno
Round 11: 11 August Austria Red Bull Ring
Round 12: 25 August Great Britain Silverstone
Round 13: 15 September San Marino & Riviera di Rimini Misano
Round 14: 22 September Aragon MotorLand Aragon
Round 15: 6 October Thailand Buriram
Round 16: 20 October Japan Motegi
Round 17: 27 October Australia Phillip Island
Round 18: 3 November Malaysia Sepang
Round 19: 17 November Valencia Ricardo Tormo-Valencia

* Evening Race

Титулата ја брани Марк Маркез, а најголема закана ќе му биде неговиот сонародник Хорхе Лоренцо кој го замени Дукати за Хонда.