ОФИЦИЈАЛНО: Леб ќе учествува на релито Дакар во 2021 година!

Леб

Француската легенда Себастијан Леб ќе му се врати на возбудувањата на трката Дакар и ќе учествува на настанот во 2021 година.

Тој ќе биде дел од екипата на BRaidXtreme (BRX) заедно со Нани Рома. Французинот го најавува своето вклучување во овој проект откако заврши трет на WRC релито Турција со Хјундаи.

„Леб го комплетира возачкиот пар на тимот и ќе му се придружи на Шпанецот Нани Рома во возењето по нарачка на автомобилот на релито T1 Dakar Rally на BRX за изданието 2021 година“ , стои во соопштението на екипата.

Себастијан имаше „трн“ што долго време сакаше да го отстрани, трн што доаѓа од пустината, од најтешката трка на светот, Дакар.