Нирбургринг се враќа во Формула 1 во 2017 година?

Оваа сезона Германија ќе има Гран При трка во Формула 1 шампионатот, благодарение на Хокенхајм.

Сепак, минатигодишниот домаќин, Нирнбургринг, кој заради финансиски проблеми го откажа учеството за оваа сезона, планира да се врати во Ф1 во наредната, 2017 година.  

Берни Еклстон го потврди отсуството на германското Гран При за оваа сезона, но вели дека вратите на Ф1 шампионатот се секогаш отворени за Нирбургринг.