Леб никогаш подобар на релито „Дакар 2016“

Себастијан Леб на релито „Дакар 2016“

Францускиот ас на Пежо, Себастијан Леб повторно беше импресивен во своето деби на релито Дакар. Петтата етапа од Хухуј до Ујуни во должина од 327 километри деветкратниот рели шампион Леб стигна до третата етапна победа. Тој беше 22 секунди побрз од Карлос Саинц, откако поранешниот шампион беше најбрз во финишот.

Тоби Прајс е победник во петтата етапа кај мотициклистите и со оваа победа дојде до третото место во генералниот пласман. 

Резултати:
Автомобили:

1. Себастиен Леб (Фра) - Пежо 13:17:25
2. Стефан Петерхансел (Фра) - Пежо +7:48
3. Карлос Саинц (Шпа) - Пежо +13:26

Мотоцикли:
1. Пауло Гонсалвес (Пор) - Хонда 14:30:07
2. Штефан Свитко (Свк) - КТМ +1:45
3. Тоби Прајс (Авс) - КТМ +1:47