Хорхе Лоренцо победи во Катар, Валентино Роси без подиум

Светскиoт шампион Хорхе Лоренцо е победник на првата трка од новата сезона во мотоциклизам во МОТО ГП класата, која денес се возеше на патеката Лусаил во Катар. 

Во последните два круга од трката Маркез, Довициозо и Роси возеа еден зад друг во борба за второто и третото место.

Довициозо успеа да го помине Маркез за втората позиција, а Роси заврши на четвртата позиција.