Формула 1 се врати на Нирбургринг, Мерцедес ги задржа старите навики

Формула 1 возбудувањата се вратија на патеката Нирбургринг, но старите навики на Мерцедес не се променија затоа што тимот дојде до еден-два победа во квалификациите.

Валтери Ботас успеа да изненади на оваа патека и заврши на лидерското место. Финецот извозе со време 1:25.269 и дојде до 14. пол-позиција во кариерата, пред клупскиот колега Луис Хамилтон.

Третата позиција му припадна на Макс Верстапен кој се бореше, ама не успеа да биде побрз од Мерцедес, додека четвртопласиран е Чарлс Леклерк од Ферари. 

Трката за ГН на Ајфел се вози утре (недела) од 14:10 часот.