Алонсо по враќањето на подиумот: Ова е нереално...

Двократниот светски првак во Формула 1, Фернандо Алонсо, сензационално се најде на подиумот на првата сезонска трка во Бахреин. Шпанскиот возач прикажа одлично темпо во текот на целиот викенд, а имаше и мала доза на среќа при откажувањето на Шарл Леклер. 

По крајот на трката, Алонсо беше пресреќен. Искусниот возач беше видно расположен и за време на трката, а и за време на краткото интервју по крајот. 

„Ова беше одлична трка за целиот тим, навистина сјајно. Да дојдеш во Бахреин и да завршиш на подиум во првата трка од сезоната... Одлично е тоа што Астон Мартин го одработе оваа зима, да има втор најдобар болид во воведната трка, тоа е нереално. 

Не стартувавме најдобро денес, па потоа моравме да вршиме претекнувања на патеката. Тоа е повозбудливо, носи повеќе адреналин“, рече 41-годишникот. 

Ова беше прв подиум за Алонсо по 2021 година, кога возеше за Алпин. Претходно, Шпанецот имаше пауза од седум години од последниот пласман меѓу првите тројца на една трка, а еден период беше и надвор од спортот.