ЕП: Македонија во групата 3 заедно со Србија, Шведска и победникот од квалификациската група А

Македонската женска ракометна репрезентација ги доби противниците за квалификацискиот турнир за Европското првенство 2018 година. На денешната ждрепка одржана во Париз, нашите репрезентативки беа извлечени во групата 3 заедно со победникот од квалифкациската група А, соседна Србија и Шведска.

Натпреварите од фазата на квалификациите ќе се одиграат во следните термини:

Натпревари 1 и 2: среда 27 септември до недела 1 октомври 2017
Натпревари 3 и 4: среда 21 до недела 25 март 2018
Натпревари 5 и 6: среда 30 мај до недела 3 јуни 2018

Место на континенталниот собир ќе обезбедат првите две репрезентации од секоја од седумте групи, како и најдобарата третпласирана екипа. Последниот патник на ЕП е домаќинот Франција, која обезбеди директен пласман.

Ракометното првенство ќе се одигра од 30 ноември до 16 декември 2018 година, а градови домаќини ќе бидат Нанси, Нант, Монтбелард, Брест и Париз.

Најнови вести од
Европско Првенство Квалификации (Ж)