• Лил запиша минимална победа на тешкото гостување кај Лион

  Екипата на Лил славеше во дербито на 15. коло од францускиот шампионатот, откако на гостувањето кај Лион со еден гол дојде до три бода (0-1). По еден тврд меч без многу шанси и ризици, Лил ја искористи единствената вистинска шанса и дојде до важни три бода. Тие се искачија на четвртата позиција од табелата, на бод заостанување зад Бордо, кој го држи последното место кое носи елитен фудбал догодина. 

Состави

Rudi Garcia

4-2-3-1

  Christophe Galtier

  4-2-3-1

   Тим лидери
      Статистика