• Мика Хакинен Авто-мото

  Хакинен не гледа подобрен Раиконен во 2016 година

  Двократниот шампион од 1998 и 1999 година, Мика Хакинен не верува во способноста на неговиот сонародник, Кими Раиконен, да се врати посилен наредната година. Иако, оваа година Кими беше подобар во однос на 2014 г., сепак бодовната разлика помеѓу него и тимскиот колега е причината за сомнежот кај легендарниот шампион.

 • Авто-мото

  Ферари со понуда за партнерство до Ред Бул

  Шефот на Ред Бул Адриан Неви, во изјава за новинарите, кажа дека неговиот тим веќе ги договорил сите услови со новиот производител на агрегати за тимот од Милтон Кејнс, меѓутоа сеуште не откри за кој производител се работи.

 • Авто-мото

  Фелипе Маса без бодови од Бразил, Вилијамс со жалба до ФИА

  Бразилскиот возач Фелипе Маса и официјално е дисквалификуван од трката за ГН на Бразил поради тоа што судиите забележале дека неговите гуми биле потопли од дозволеното пред почетокот на трката. ФИА уште претходно постави граница од 110 степени за гумите, кои тимовите ги затоплуваат со специјални грејни тела пред самиот почеток на трката. Сепак пред самиот старт на трката официјалните лица забележале дека температурата на гумите кај Бразилецот е 127 степени, поради што автоматски беше дискфалификуван по завршувањето на трката иако го освои 8. место.

 • Авто-мото

  Поранешната девојка на Лоренцо навивала за Валентино Роси

  Сексипилниот италијански топ модел Елена Морали, судејќи по изјавите за новиот шампион шпанскиот мотоциклист Хорхе Лоренцо и нема некои добри спомени од нивната врска. Елена на социјалните мрежи со изјавите даваше целосна подршка за Валентино Роси пред завршната трка од Мото ГП шампионатот. 25-годишната Морали по завршувањето на последната трка признала дека му е жал поради тоа што титулата ја освоил Лоренцо, а не нејзиниот сонародник, Валентино Роси.

 • Авто-мото

  Рон Денис: Мекларен ги плаќа грешките од 2013 година

  Првиот човек на Мекларен Формула 1 тимот, Рон Денис, призна дека тимот сеуште ги плаќа грешките кои оваа година ги направи менаџментот на компанијата.

 • Розберг-Формула1-Интерлагос Авто-мото

  Розберг најбрз во Интерлагос

  Германецот Нико Розберг победи на предпоследната сезонска трка во Формула 1, Големата награда на Бразил. Розберг на патеката „Интерлагос“ ја забележа петтата победа оваа сезона, вкупно 13 во кариерата. Розберг во Бразил забележа сигурна победа, тој трката ја стартуваше од пол позицијата, а ниту еден од возачите не успеа да ја оспори неговата победа. 

 • Авто-мото

  Хамилтон лесно повреден во сообраќајка во Монако

  Британскиот возач, Луис Хамилтон ја кажа вистинската причина зошто не допатувал на време во Сао Паоло, а тоа е дека имал сообраќајна несреќа. За среќа никој не бил повреден, кога Хамилтон во Монако во 3.30 наутро се судри со друг автомобил. Британецот веднаш случајот го пријавил во полиција, а најдебелиот крај во судирот го извлече неговиот автомобил, Хонда со В12 мотор и 760 коњски сили. Пред тоа и од Мерцедес ја потврдија несреќата и кажаа дека Хамилтон е полесно повреден.

 • Авто-мото

  Затворена гаражата на Лотус во Бразил од страна на полициските служби

  Веднаш по пристигнувањето на тимот на Лотус, на патеката Интерлагос, полициските служби влегоа во гаражата и ја запленија целата опрема, а на одговорните лица му забранија секаков пристап. Неименуван извор од тимот вели дека челниците работат на решавање на проблемот и дека оваа ситуација нема да влијае на припремите за самата трка. Најверојатно причина за ваквото сценарио е непочитување на комерцијалните права.

 • Авто-мото

  Луис Хамилтон заради здравствени проблеми можно е да ја пропушти претпоследната трка во Бразил

  Според весникот Глобо од Сао Паоло, Луис Хамилтон ја откажал прес-конференција пред почетокот на претпоследниот викенд од сезоната. Од екипата на Мерцедес соопштија дека причината за ново настанатата ситуација е пред се заради лични проблеми на возачот, а мали се шансите дека оваа прес-конференција ќе биде презакажана.

 • Авто-мото

  Марчело Липи: На Роси му треба спортска одмазда

  Марчело Липи, легендарниот италијански фудбалски тренер, се вклучи во дебатата за расплетот во Мото ГП шампионатот, по кој победата на Лоренцо остана во втор план, зад губењето на титулата на Валентино Роси и контроверзните возења на Марк Маркез. Прославениот Липи, кој ја донесе италијанската фудбалска репрезентација на светскиот трон, даде свое мислење и совет за Валентино Роси.

 • Авто-мото

  Валентино Роси не се појави на Гала вечерта

  Возачот на Јамаха, Валентино Роси не се појави на гала вечерта, на која Хорхе Лоренцо го доби  шампионскиот трофеј во најсилната класа во Мото ГП шампионатот. „Докторот“ сезоната ја заврши на второто место со пет поени помалку од неговиот совозач, а како причина за неговото отсуство, Јамаха изјави дека тој не се чувствува добро.

 • Хорхе-Лоренцо-Мото Авто-мото

  Роси не успеа да дојде до подвиг: Лоренцо е нов светски првак

  Шпанецот Хорхе Лоренцо на домашен терен во Валенсија успеа да ја освои третата титула во Мото ГП шампионатот. Тој на последната сезонска трка успеа ја искористи пол-позицијата и да им овозможи големо славје на домашните фанови. 

 • Авто-мото

  Вандорне: Сакам наредната сезона да бидам активен на патеката

  Новиот шампион во ГП2 серијата,Штофел Вандорне сака и во наредната година да продолжи со активно натпреварување. Белгиецот оваа година заедно со Кевин Магнусен беше дел од резервните возачи на Мекларен, а и покрај тоа, доминираше во ГП2 серијата каде ја освои и титулата. Од друга страна Магнусен не доби прилика оваа сезона, а околу тоа свое видување имаше и Серхио Перез.

 • Авто-мото

  Берни Еклстон со замерка кон Розберг: Требаше и мораше многу подобро

  Личноста која е алфа и омега во Формула 1, Берни Еклстон, се труди и работи напорно за да го подобри шоуто кое го прикажува Формула 1 низ светот, но испрати една голема забелешка кон возачот на Мерцедес, Нико Розберг, која се однесува на неговото потфрлање да даде поголем отпор на неговиот тимски колега Хамилтон во трката за шампион сезонава.

 • Авто-мото

  Се пензионира Сузи Волф, првата жена во Ф1

  Раководството на Вилијамс потврди дека по четири години работа за нивниот тим, се пензионира првата жена во Ф1, Сузи Волф. Од доаѓањето во британскиот тим во 2012 година па до 2015, Сузи беше задолжена како возач кој работеше на развојот на болидот. Во 2015 таа беше унапредена во тест возач, поради блискоста и познавањето на тимот од претходните години. Нејзината улога беше да работи на усовршување на ФВ 35, ФВ 36 и ФВ 37 болидите, како на симулатор така и на тест возењата.

 • Авто-мото

  Ф1 тимот на Хас со нов инженер

  По стапките на Роман Гросжан, главниот инженер на Лотус, Ајао Коматсу одлучи својата кариера да ја продолжи во Хас Ф1 тимот. Кометсу во тимот на Лотус пристигна во 2006 година, а од 2012 година работеше заедно со Гросжан, со кој имаа значителен успех со екипата.

 • Авто-мото

  Објавен календарот за Рели сезоната 2016: Кина се враќа на листата по 17 години

  Од наредната година повторно ќе се вози Рели трка низ Кина. Денес тоа го објави Меѓународната автомобилска федерација (ФИА).

 • Авто-мото

  Ветел: Болидот беше во ред, јас ја направив грешката

  Себастијан Ветел ја презеде одговорноста за судирот што го направи на трката во Мексико. Возачот на Ферари направи три грешки на трката. Прво, на стартот имаше ситен допир со Даниел Рикардо, потоа се заврти во круг, за на крај да ја заврши трката со судир на истото место.

 • Формула1-Нико-Росберг Авто-мото

  Розберг пред Хамилтон на првата формула 1 трка во Мексико по 23 години

  Возачот на Мерцедес, Германецот Нико Розберг е победник на трката за Големата награда на Мексико што се одржа по пауза од 23 години. За Розберг ова беше четврт триумф сезонава, а во финишот неговиот тимски колега Луис Хамилтон се обиде да избие на првото место, но сепак на крајот Розберг се радуваше на победа и тоа по пауза од четири месеци.

 • Авто-мото

  Нападнат Марк Маркес: Италијански новинари со насилен влез во неговата куќа

  Во петокот, двајца италијански новинари се обидоа да влезат во куќата на актуелниот шампион во Мото ГП, Марк Маркес, која се наоѓа во шпанскиот град, Леида.

Pages