Американките ја вратија доминацијата и ја победија Јамајка во женската штафетна трка

Женската штафета 4×100 метри на САД во состав Алисон Феликс, Акиносун, Алија Браун, Тори Боуви е освојувач на златниот медал на Светското првенство во Лондон, откако со одлично распределени сили и трета и четврта измена ги победи Британките и спринтерките од Јамајка и со резултат 41.82 секунди освоија најсјаен медал.

Овој резултат е најдобар резултат во штафетната трка оваа сезона. Британскиот спринтерски тим со резултат 42.12 секунди го освоија сребрениот медал, а Јамајка е бронзена Јамајка со резултат 42.19 секунди.

Така по неуспехот во Даегу, САД ја враќаат превласта во женската штафетна трка. Алисон Феликс собра вкупно 15 медали на Светските првенства и е најуспешна во историјата во женска конкуренција. Иако многу се очекуваше од штафетата на Германија, европските вицешампионки не стигнаа до пиедесталот и го освоија четвртото место.